BİR TATLI HUZUR

  Yazan: MeDiKaL Etiket: »
  Beğeniler


  Huzurlu insan, mutlu, ruhsal dengesini sağlamış, dingin insandır. Sevgiyi, aşkı, iş hayatında başarıyı yakalamış, gelecek kaygısı olmayan veya bunu en aza indirgemiş olan insan huzurlu olur.
  Huzur dediğimizde hepimiz aynı duyguları mı kastediyoruz? Bir çok sözlükte huzur kelimesi karşısında tam ‘20' kelime var.Ağız tadı, barış, baş dinçliği, dirlik-düzenlik, erinç, ferahlık, gönenç, iç rahatlığı, inşirah, refah, sağlık, tasasızlık gibi bir sürü kavram, huzur kelimesini açıklamak için kullanılmış "Huzur" deyince siz neler düşünüyorsunuz?Sizin için huzur nedir? Görüşlerimizi paylaşırsak belki gerçek huzuru bulmamız daha kolay olur. Huzurlu bir yaşam sürmenizi dilerim...

  15 Kişi Yorum Yapmış.

  1. Sishyphos says:

   Eğer bahsedilen o katıksız huzur duygusu ise ben çok nadiren yakalarım o ruh halini.Belki de huzursuz bir tip olduğumdan:DD
   Ve çok tuhaf yerlerde yakalarım bir de.Mesela bir keresinde çok soğuk bir kış günü iş sonrası bindiğim takside yakalamıştım.Hiç dinlemediğim tarzda arabesk bir müzik çalıyordu.Ama araba sıcaktı,kötü kokmuyordu,ve ben ne kadar daraldıysam artık o taksi yolculuğu hiç bitmesin istemiştim.Bitmişti ne yazıkki.
   Bir de hani kediler yalanıp kendilerini temizlerler ya.Ama bildiğiniz sıradan yalanma değil.Genelde uykunun hemen ertesinde başlarlar öyle deli gibi yalanmaya.Ben kırklanma derim buna.İşte öyle harıl harıl yalanan bir kediyi seyretmek huzur verir bana.O saatlerce yalansın ben saatlerce seyredebilirim.
   Deli demeyin ama bir de o resimde huzur bulabilirim.Ama şartlarım var.Bir güneş üstüme vurmalı o sandalyede otururken,iki çevrede sadece sessizliğin sesi olmalı.
   Huzuru içimizde yaşadığımız her yere taşıyabilsek ne kadar iyi olurdu.Belki bir gün içimdeki huzuru dışıma yaymayı becerebileceğim.Hala umudum var.

  2. su says:

   Tanrıya her dua edişimde 2 şey isterim.Önce sağlık ve peşinden huzur....Sevgiyi,aşkı,iş hayatındaki başarıyı boşverin!Önce sağlık ve huzur dileyin...Diğerleri zaten olacaktır

  3. Sishyphos says:

   yağmurlu bir gün,
   dışarısı soğuk ama ev sıcak,
   ev ahalisi uyanmış kimsenin dışarı çıkası yok.evin annesi girmiş mutfağa çocuklar ne istiyorsa hazırlamış
   evin babası bilmiş anne sabah ne mğzik dinlemeyi sever,o müziği koymuş pikaba.
   kış nağmeleri eşliğinde baharı özlerken bir yandan 'yaa başlaycanm bu küresel ısınmaya,ben kartopu oynamak istiyorum'diyen oğlanın nyakınmaları arasında bir güzel pazar sabahı yaşanmış.huzur mu dediniz;?
   evdeki huzur,mutluluk işte...

  4. Adsız says:

   bana kahvaltı hazırlayan anne göster ablacım.yok ki

  5. d@phne says:

   Benim hatırladığım "huzur" anları hep birbirine benziyor. Herhangi bir nedenle (haftasonu tatili, yarıyıl tatili, evde yatıya bir süre kalan misafir,kalabalık bir akşam yemeği daveti, senelik izin vs gibi nedenlerden herhangi biri) evde geçirilen dipdibe ve kalabalık bir zaman sürecinden,hep birlikte edilen kahvaltılar, kalabalık akşam yemekleri ve her odadan birilerinin çıktığı,banyonun hep dolu olduğu günlerden sonra herkesin işine,gücüne, evine dönmesini takiben evimde yalnız kaldığım o ilk sabah çayımı koyup ayaklarımı uzatıp sessizliği dinlediğim anlar benim için huzurun tanımıdır. Yalnızlığı seviyor muyum neyim?

  6. medikal says:

   Bazen balkonda bir kahve içmektir huzur, bazen soğuk bir kış günü sobanın yanında yarı uyuklamak. gece uyanıp çocukları kontrol edip üzerlerini örtüp tekrar yatağa girdiğinde hissettiğin duygudur huzur.Ya da uzun bir yolculukta herkes uyurken araba kullanmaktır huzur. bazen kucağında bir kediyi okşarken kedinin çıkardığı mırıltıdır huzur. yada bir sokak köpeğine bir avuç mama vermek veya bir tas süt içirmektir huzur.
   bazende bir yere gönderilen bir yolcudan alınan "biz vardık" haberidir huzur. bazen bir dostun omuzunda uyumaktır huzur. bazen internette hiç tanımadığın bir kişi ile sohbet etmektir huzur. sevdiğin bir siteye yazı yazmaktır huzur. yada sevdiğin bir hobiyi sevdiklerinle birlikte yapmaktır. benim için huzurlu şeyler o kadar çok ki saymakla bitmez. hayatımın çoğunu huzur içinde geçirdiğim için kendimi şanslı biri olarak gördüm hep. dilerim hepimizin huzuru her zaman tam olur. huzurla kalın. :)

  7. Sishyphos says:

   kabul edin ama .yalanan kedide huzur bulmak çok normal değil sanırım.

  8. Mutlu insan, akışa kendini bırakmış, içinde özünde Tanrı'nın ışığını taşıyan, onu yüzünde, gülümsemesinde,işine,evine,ailesine,yaşamının her köşesine taşıyan, dağıtan insan bence.. Geçmişteki pişmanliklariyla barşımış, gelecek endişelerinin boş olduğunu anlamış,an'da yaşayan -an'ın içinde huzuru,mutluluğu ve aşkı bulmuş insandır.Bende böyle yorum katmak istedim:)
   çok sevgilerimle..

  9. medikal says:

   Brajeshwari hoşgeldin. Bana göre en güzel sen tanımladın gerçekten.Teşekkürler. Seni sık sık aramızda görmekten mutluluk duyarım. Yüreğine sağlık.

  10. Bir gun bir kral ama halki tarafindan sevilen bir bilge kral, huzuru en guzel resmedecek sanatciya buyuk bir odul verecegini ilan eder.
   Yarismaya cok sayida sanatci katilir. Gunlerce calisirlar birbirinden guzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoslanir. Ama birini secmesi icin karar vermesi gereklidir.
   Resimlerden birisinde sakin bir gol vardir. Gol bir ayna gibi etrafinda yukselen daglarin goruntusunu yansitmaktadir. Ust tarafta pamuk beyazi bulutlar gokyuzunu susluyorlardi. Resme kim bakti ise onun mukemmel bir huzur resmi oldugunu dusunuyordu. Diger resimde de daglar vardi. Ama engebeli ve ciplak daglar. Ust tarafta ofkeli bir gokyuzunden yagmurlar bosaniyor ve simsek cakiyordu. Dagin eteklerinde ise kopuklu bir selale cagildiyordu. Kisaca resim hic de huzurlu gozukmuyordu. Fakat kral resme bakinca, selalenin ardinda kayaliklardaki catlaktan cikan mini minnacik bir calilik gordu. Caliligin ustunde ise anne bir kusun orttugu bir kus yuvasi gorunuyordu.

   Sertce akan suyun orta yerinde anne kus yuvasini kuruyor... Harika bir huzur ve sukûn ornegi.

   Odulu kim kazandi dersiniz.Tabii ki ikinci resim.
   Kralin aciklamasi soyle idi:
   "Huzur hicbir gurultunun, sIkintinin yada zorlugun bulunmadigi yer demek degildir. Huzur butun bunlarin icinde bile yuregimizin sukûn bulabilmesidir."

  11. Sishyphos says:

   babaanne çok teşekkürler.sanırım ben en çok huzurun bu tanımını sevdim.ne kadar doğru bir tanımlama

  12. çok hoşuma gitti anlatılan öykü sizlerle paylaşmak istedim:)   sishyphos siteniz gerçekten çok güzel olmuş.bu gün ilk kez girdim.sık sık ziyaret etmek isterim:)

  13. medikal says:

   Hoşgeldin süperbabaanne. Bu şarkı sana armağan olsun. :)

   Babaannem dedemi ilk gördüğü gün tam yüreğinden vurulmuş
   Dedem şöyle bir çapkınca bakıp hafifçe bıyığını burmuş
   O zamanın erkeği pek bir ağırmış kızları ise pek bir hoşmuş

   Kırk yıl bir yastıkta tam kırk yıl
   Anlat babaanne ölümsüz aşkını
   Bir yastıkta tam kırk yıl kırk yıl kırk yıl kırk yıl

   Ufacık bir yuva nohut oda bakla sofa ama sapasağlam ayakta
   Çeyiz dedikler yorgan yastık iki sandık iki de bohça
   Gözleri hala dolu dolu oluyor dedemin adını andıkça

   Kırk yıl bir yastıkta tam kırk yıl
   Anlat babaanne ölümsüz aşkını
   Bir yastıkta tam kırk yıl kırk yıl kırk yıl kırk yıl

   Süper babaanne seni çok seviyoruz
   O büyük aşkları inan biz de yaşıyoruz
   Bugünkü genç kızlar yarının annelerindensin
   İnan gençleri anlayan bir tek sensin

   Tüh tüh tüh rüh maşallah nazar değmez inşallah

   Süper babaanne seni çok seviyoruz
   O büyük aşkları inan biz de yaşıyoruz
   Zaman değişir ama aşklar değişir mi
   Yıllar sora biz de böyle diyeceğiz değil mi

   Tüh tüh tüh rüh maşallah nazar değmez inşallah

   Babaanneme göre zamane kızları
   Pek bir hoş ama pek bir zormuş
   Hele hele beyleri dede gibi olmasa da
   Her şeyi zor beğenir olmuş
   E beyleri zor bey kızları zor kız
   Gençlerin işi pek bir zormuş

   Kırk yıl bir yastıkta tam kırk yıl
   Anlat babaanne ölümsüz aşkını
   Bir yastıkta tam kırk yıl kırk yıl kırk yıl kırk yıl

   Dişi kuş yuvasını severek kuracak ki bu iş tamamına ersin
   Erkek kanadını şöyle bir açacak ki bu iş tamamına ersin
   Beyleri zorsa da kızları zorsa da bu iş tamamına ersin

   Kırk yıl bir yastıkta tam kırk yıl
   Anlat babaanne ölümsüz aşkını
   Bir yastıkta tam kırk yıl kırk yıl kırk yıl kırk yıl

   Süper babaanne seni çok seviyoruz
   Ölümsüz aşkları inan biz de yaşıyoruz
   Bugünkü genç kızlar yarının annelerindensin
   İnan gençleri anlayan bir tek sensin

   Süper babaanne seni çok seviyoruz
   O büyük aşkları inan biz de yaşıyoruz
   Bugünkü genç kızlar yarının annelerindensin
   İnan gençleri anlayan bir tek sensin

  14. Sishyphos says:

   her zaman bekleriz babanne:)

  15. sishyphos,medikal teşekkürler:)
   medikal 40 yıla az kaldı.32 yıl oldu tam evleneli.
   gerçekten te yeşil gözlerine vurulmuştum.hem de tam yüreğimden vuruldum:)
   belki de çok farklı bir yaşantım olacaktı onu görmeseydim.
   ama yaşamam gerekiyormuş biraz kaderciyim.
   ama herşeye rağmen mutluyum,huzurluyum:)))

  Siz de Yorum yapın