Yabancı Cisim

  Yazan: Sis Etiket: »
  Beğeniler


  Yazarı :Robin Cook
  Orjinal Adı :Foreign Body
  Çevirmen :Mehmet Gürsel
  Yayınevi :İnkilap Yayınevi
  Sayfa sayısı :450
  Basım tarihi :Aralık 2009
  ISBN : 9789751029010

  Ya çok kitap okumanın sonucu artık yazarlara ve tarzlarına çok alıştım ve onlardan kendilerini aşmalarını beklediğimden beğenemiyorum,ya da gerçekten yazarlar artık tatsız yazmaya başladılar.Cook'un ilk dönem kitaplarından çok sevdiğim iki karakteri evlenip aynı romanda buluştular artık.Adli tıp müfettişleri Laurie Montgomery ve Jack Stapleton birbirlerinden ayrı ayrı Cook'un son derece heyecanlı romanlarında bizi maceralarıyla alıp götürmüşlerdi.Ama geçmiş zaman kullanıyorum dikkat ederseniz.Ya bu ikiliye evlenip halim selim bir yaşam kurmak yakışmadı ya da yazar kahramanlarına kendi de yakıştıramadığı için eğreti bir ortam yaratmış onlara.
  Karakterlerin halini bir kenara bırakırsak yazar etkilendiği Hinduizmi romanına koymak istemiş bence ama çok da derinlemesine öğrenememiş ki Hinduizmi o da sırıtmış.Koskoca bir felsefeden ( bence dinden öte bir felsefedir ) kitaba yansıyan sadece ölülerin kutsal nehirde yakılması ve Hintli kadınların nasıl manevi baskı altında olduğu olmamalıydı bence.Bu baskı altındaki kadınları Amerikan emperyalist tıp dünyasının kötü adamlarının kendi inançları üzerinden vurarak kendi inanç ve yaşam felsefelerine aykırı hareket edecek hale getirebilmesi ise bence gerçeğin yanına bile yaklaşamıyor.Tıp dünyasının büyük bir sanayi olduğu kesin olsa da,Amerikan tıp sanayicilerinin Hindistana ucuz işlemlere kaçan hastalarını geri alabilmek ve Hindistan sağlık turizmini baltalamak için gözü kapalı cinayetler işlenmesine izin verebileceğini ise hiç ama hiç mantığa yakın bulamadım.
  Açıkçası,fantastik konularda yazdığı romanları daha çok sevdim sanırım.Ya da bir daha Robin Cook okumadan önce ciddi eleştirilerinin yapılmasını bekleyeceğim.Çok vaktiniz varsa okuyun ama damağınızda eski Robin Cook kitaplarının tadının kalmasını istiyorsanız aman uzak durun.

  Tanıtım Yazısından
  “Cook’un bu son derece heyecanlı yeni romanı, ilk dönem romanlarının tazeliğini koruduğu gibi, onların yarattığı etkiye benzer bir etki yaratıyor. Cook’un yarattığı ve popüler hale gelmesini sağladığı özenle yazılmış bu tıbbi gerilim romanının yan karakterleri de oldukça gerçekçi ve akılda kalıcı.” -San Francisco Chronicle Tıbbi gerilim romanları ustası Robin Cook’un bu tüyler ürpertici yeni romanının kahramanı, yabancı bir ülkenin hastanelerinde yaşanan, nedeni anlaşılamamış bir dizi ölümü araştıran idealist bir üniversite öğrencisidir.

  Los Angeles Üniversitesi dördüncü sınıf öğrencisi Jennifer Hernandez’in dünyası televizyon haberlerinde anneannesinin Yeni Delhi Kraliçe Victoria Hastanesi’nde geçirdiği ameliyat sonrası öldüğünü duyduğunda alt üst olur. Duyduğu haberle yıkılan ve anneannesinin ölümüne dair bir cevap bulmak için çırpınan Jennifer, derhal üniversiteden ayrılıp Hindistan’a gider. Burada yetkililerle başlarda anlayışlı bir havada geçen görüşmeleri, Jennifer’ın daha fazla bilgi toplamaya çalışmasıyla nahoş bir havaya bürünür. Nedeni anlaşılmayan ölümlerin sayısının artması ve Hintli hastane yetkililerin cesetleri aceleyle yakmak istemeleri üzerine Jennifer, akıl hocası olan ve Maria’yı da çok seven New York şehri tıp müfettişi Dr. Laurie Montgomery ile temasa geçer.

  Kocası Dr. Jack Stapleton’la birlikte genç kadının yardımına koşan Laurie, karşısında hataya tolerans göstermeyen, oldukça gelişmiş bir tıp tesisi bulacaktır. Bu arada ölü sayısı arttıkça, ortaya atılan sorular da artacak, bu durum Laurie ve Jennifer’ı dünya çapında, çok katmanlı ve uğursuz bir gizli ittifaka kadar götürecektir.

  2 Kişi Yorum Yapmış.

  1. sis ilk kitaplarının adlarını da yaz da seri okuyalımmmmm

  2. tıbbi gerilim uzmanı, belirleyiciyi okumuştum çok sürükleyici ve heyecanlı idi..

  Siz de Yorum yapın